Halli-SM:ää upouudessa hallissa Alajärvellä
Pesäpalloilijoiden olosuhteet ovat parantuneet Alajärvellä merkittävästi uuden ylipainehallin myötä. Kaupunki sai hankkeelleen vahvan tuen paikalliselta Ely-keskukselta sekä EU-hankerahaa maaseudun palvelujen ja kylien kehittämiseksi. Lopusta pitivät huolen aktiiviset vapaaehtoiset, jotka uurastivat hallin eteen jopa yli 1200 talkootyötuntia.
– Budjetin ylärajaksi asetettiin miljoona euroa. Vähän jouduimme hallia kaventamaan, kun emme halunneet lähteä valaistuksesta tinkimään. Lopputulos on erittäin hyvä, kiittelee Alajärven Ankkureiden toiminnanjohtaja Mika Peräkangas.
– Paloviranomaiset ovat määritelleet hallin maksimi-henkilömääräksi 250 yhdellä kertaa. Tila voidaan jakaa verkoilla kolmeen osaan ja halliotteluita varten asennamme siirrettävät verkot suojaamaan katsojia.
Hallihanke on historiallinen, sillä koskaan aiemmin pesäpallon hiekkatekonurmea ei ole asennettu sisätiloihin. Ankkureiden superpesisjoukkue pääsi testaamaan parantuneet harjoitteluolosuhteet tuoreeltaan.
– Ainakin Mikkolanahon Sami tuntui kovasti olevan tyytyväinen. Halliin mahtuu täysimittainen miesten kenttä, joten joukkue pääsee treenaamaan ulkopeliä kunnolla ja lyömään. Sosiaalitilat ovat toistaiseksi yleisurheilukentällä 100 metrin päässä, mutta hallin omat tilat ovat valmistumassa, Peräkangas kertoo.
Hallin avajaisia oli paikan päällä juhlistamassa peräti 600 uteliasta. Muillekin järjestyy mahdollisuus testata uusia harjoitteluolosuhteita, sillä vapaita vuoroja on saatavissa vielä tälle talvikaudelle.
Suomen Pesäpalloliitto ry
Viestintäpäällikkö
043 210 0396
antti.kallio@pesis.fi
Lue koko juttu täältä:
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]
Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi
Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]
Alajärven Ankkuritpesis ry:n vuosikokouskutsu.
Alajärven Ankkuritpesis ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään Alvariinissa osoitteessa paavolantie 1, keskiviikkona 28.1.2026 klo 19.30. Käsitellään sääntömääräiset asiat. Kahvitarjoilu. Tervetuloa! Alajärven Ankkuritpesis ry, hallitus
Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista
Alajärven Ankkureiden naisten Ykköspesis-joukkueen talvikautta on takana pari kuukautta ja vuoden vaihteen jälkeen edessä siintävät hallikauden harjoitusottelut, joissa joukkue pääseekin mittaamaan nykytasoaan lohkon kärkijoukkueita vastaan. Menestys toi myös muutoksia joukkueessa Tulevaan kauteen Ankkureiden joukkue lähtee [...]
Superpesiskauden 2026 otteluohjelma on julkaistu! Ankkurit avaa kautensa Fugessa
Kauden 2026 Superpesiksen otteluohjelma on julkaistu. Jännittävä kausi Ankkurien osalta alkaa Fuengirolassa Pattijokea vastaan huhtikuussa! Koko Ankkurien otteluohjelma kuvan alla Su 26.04.2026 15:00 Alajärven Ankkurit – Pattijoen Urheilijat, Raahe (Pelataan Fuengirolassa) Ke 06.05.2026 18:00 Alajärven [...]













