Tiistaina pelattiin Ankkureiden osalta kauden 6. runkosarjan ottelu Nurmon Jymyä vastaan. Muutamista vaihdoksista huolimatta ottelu oli Ankkureiden hallinta alusta loppuun ja Kitrolla saatiin juhlia kauden 6. voittoa jaksonumeroin 2-0 (11-2, 5-1)

Ensimmäisellä jaksolla Ankkurit aloitti sisävuorolla ja aloitti myös juoksujen teon heti ensimmäisessä vuorossa. Kokoonpanoon palannut Iina Koskela löi pallon väliin ja Amanda Tuomela kirmasi ottelun avausjuoksun. 2-0-juoksun arkkitehti oli Veera Antila lyöden Oona Winterin kotiin.
Nurmo kavensi omassa vuorossaan Dana Kreivaldin karatessa kotiin harhaheiton turvin.
Toisessa vuorossa Ankkurit laittoi uutta vaihdetta silmään sisäpelissään. Kaksi lyöntikierrosta tuotti viisi juoksu, joista kaksi oli Siiri Hongon käsialaa ja yhden juoksun löivät Tanja Tuomela, Fanny Salmela sekä Veera Antila.
Kolmannessa vuorossa Nurmo pystyi jälleen yhden juoksun verran lähestymään kotijoukkuetta Tiia-Maria Säynäjoen välilyönnillä, Dana Kreivaldin tuodessa.
Neljännessä vuorossa Ankkurit iskivät yhteensä kolme lisäjuoksua Oona Winterin, Tanja Tuomelan ja Oona Haapasalon toimesta, yhden Nurmo lahjoitti harhaheitolla.
Nurmon jäädessä viimeisessä vuorossa ilman juoksua, kirjattiin avausjakso Ankkureille 11-2.

Toisella jaksolla kotijoukkuee sisäpelissä alkoi olla kylläisyyden tunnetta ja suoritusten taso laski ensimmäisestä jaksosta. Kahden ensimmäisen vuoron aikana tilastomerkinnät olivat mailanvarressa vähäisiä. Ankkurit saivat kahteen ensimmäiseen vuoroon kaksi juoksua Nurmon lahjoittamilla vapaataipaleilla ja Nurmon ainokainen syntyi harhaheitolla.

Kolmannessa vuorossa Ankkurit hieman nosti kytkintä ja pystyi lisäämään johtoaan 5-1:een Iina Koskelan ja Fanny Salmelan välilyönneillä sekä yhdellä Nurmon lahjoittamalla harhaheitolla.

Nurmon sisäpelissä ei toisella jaksolla enää mainetekoja nähty, joten toisen jakson loppunumerot Ankkureille 5-1.

– Tänään pystyttiin pelaamaan rutiininomainen ottelu, vaikka muutama runkopelaaja oli lepovuorossa. Nuoret ottivat kakkoskärjessä hyvin vastuuta ja olivat tärkeässä roolissa niin sisällä kuin ulkokentällä. Paikkoja olisi ollut tänään tehdä selvempääkin eroa, mutta tänään ei moottori käynyt ihan joka sylinterillä. Tärkeintä oli hienot kolme pistettä ja se, että nälkää ja voimavaroja toivottavasti jäi vielä torstain kärkikamppailuun.

I AMANDA TUOMELA
II TANJA TUOMELA

KUVA: JANI VUORELA

Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)

26.4.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)

Ankkurit ja Pattijoen Urheilijat avasi miesten Superpesiskauden 2026 Fuengirolassa sunnuntaina 26.4. Pattijoki oli todella vahva ottelussa ja Ankkurien osalta tuli niin sisä- ja ulkopelissä paljon virheitä. Pattijoki vei ottelun ansaitusti jaksoin 0-2 (2-5, 0-6) [...]

Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi

2.4.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi

Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista.   Sanoma panostaa [...]

Seuratiedoite – Ankkurit kohti Fugea ja uusia tavoitteita

28.3.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Seuratiedoite – Ankkurit kohti Fugea ja uusia tavoitteita

Ankkuritpesis kohti Fugea ja uusia tavoitteita Vauhdikas superpesiskausi 2025 on takana. Asetettu kolmivuotinen tavoite pääsystä ylempiin jatkopeleihin ei aivan toteutunut. Tavoitteen karkaaminen aiheutti osaltaan myös, että pari joukkueen avainpelaajaa vaihtoi Ankkureista kilpaileviin seuroihin. Onneksi lähtijöiden [...]

Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!

27.3.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!

Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]

Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä

22.3.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä

Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen.   Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]

Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi

27.2.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi

Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]

Pizzeria Albert
Autohuolto Vesteri
EJ-Tarhat
Heta Hoivapalvelut - Arjessa apuna
Putkiasennus Kosunen