Jyväskylä – Alajärvi 2-1k (0-3, 4-0, 0-0, 3-2)
Ankkurit nurin toisessa kotarissa
Kaksijakoinen ottelu sai ratkaisunsa vasta Kotiutuslyöntikisassa. Siinä ottelun alkua hallinnut Ankkurit taipui toisella kierroksella Kirille.
I jakso
Ankkurit aloitti ottelun sisältä ja saikin kolmostilanteen kärjestä päälle, mutta juoksujen tekoon se ei pystynyt. Kirin aloitus oli myös tehokas Se teki kärjellään palottoman ajon jokeri Hannu Kiukkoselle. Jere Saukko nappasi kuitenkin Kiukkosen lyönnin kiinni ja teki tilanteesta palot kolmoselle ja kotiin.
Alajärven toinen lyöntivuoro sai tuulta purjeisiin, kun Saukko paukautti pallon maisemaan kakkospesän takaa edeten suoraan kakkoselle. Jatkotilanteessa syntyneestä ajosta Sami Mikkolanaho näpäytti kakkosrajasta johtojuoksun. Ulkovuorossa Ankkurit pystyi torjumaan Jyväskylän kärjen ja Kiri jäi tilanteitta. Kolmas vuoro meni sinikeltaisilla samalla kaavalla. Kärki Petrus Puputti – Jere Saukko –Aki Orava laittoi tilanteen päälle. Takatilanteessa Sasu Iivarinen paukautti pallon takaa läpi kahden juoksun arvoisesti ja siirsi Ankkurit 0-3 johtoon. Ankkurit painoi kovasti päälle, mutta lisäjuoksuja ei syntynyt. Kiri sai tasoittavallaan kärjen kentälle, mutta Janne Kivipellon ja Viljo Sillanpään kovilla suorituksilla estettiin juoksujen syntyminen. Viimeisessä vuorossa Alajärvi ei painostuksesta huolimatta saanut lisäjuoksuja. Kiri sai tasoittavallaan aikaiseksi kahden palon ajon, joka jäi tuloksettomaksi. Ankkurit vei ensimmäisen jakson kolmostilanteet 11-4 ja korjasi ansaitusti jaksovoiton.
II jakso
Toisen jakson aloitti sisältä Jyväskylä. Se tekikin kakkoskärjestä ajon Kiukkoselle, joka tinttasi Pasi Rajalan kotiin ja Kirin johtoon. Ankkurien ensimmäinen sisävuoro alkoi nihkeästi eikä tilannetta saatu päälle. Keskisuomalaisten toinen vuoro alkoi tehokkaasti ja Kiukkonen pääsi heti kotiutuspuuhiin, mutta Ankkurien ulkokenttä torjui molemmat yritykset.
Alajärven toinen sisävuoro oli parempi, mutta juoksuja ei syntynyt. Kolmannessa vuorossa Miikka Matikka paukautti pallon puskaan ja siiri Kirin jo 3-0 johtoon. Sisäpeli ei Ankkureilla lähtenyt jengoille kolmannessakaan vuorossa ja juoksut jäivät jälleen tekemättä.
Viimeisessä sisävuorossaan jaksoa hallinnut Jyväskylä teki vielä yhden juoksun. Ankkurit ei saanut takaa-ajoa aikaan ja Kirin rakentama neljän juoksun kaula riitti toisen jakson voittoon.
Supervuoro
Alajärvi aloitti Superin sisältä, mutta Kiri pystyi torjumaan Mikkiksen kovan siivun. Kirin sisävuoro tukehtui vaihtotilanteissa sinikeltaiseen muuriin ja edessä oli kotari.
Kotiutuskisa
Ankkurit teki ensimmäisessä kotarissa kaksi juoksua Mikkolanahon kupperilla ja Oravan saumavedolla. Kirin viisi paria sai aikaiseksi myös kaksi juoksua ja ottelussa mentiin jatkopareille. Kolmen parin jatkokierroksella Ankkurit ei juoksuja tehnyt ja Jyväskylällä oli valtit käsissään. Kiri ei jättänyt mahdollisuuttaan käyttämättä ja vei Kiukkosen hidastetulla voiton.
Ankkureiden palkitut
I Jere Saukko
II Sasu Iivarinen
Tilastot (www.pesistulokset.fi)
Jiri Joukainen lainasopimuksella Ankkurien miehistöön
Alajärven Ankkurien Superpesisjoukkue saa vahvuutta rivistöön, kun Kouvolan Pallonlyöjien sopimuspelaaja Jiri Joukainen liittyy kaudeksi 2026 lainasopimuksella Ankkureihin. Ankkurit saa Jiristä kaipaamansa vahvuutta ulko- ja sisäpeliin. 21-vuotias Jiri tunnetaan ulkopelissä hyvänä etukenttäpelaajana ja sisällä on vaihtaja/kotiutuspuolen [...]
Naisten Ykköspesis: Ankkurit yllätti Jokilaakson
Ankkureiden kauden ensimmäinen vierasottelu pelattiin kuumimman nousijakandidaatin, Jokilaakson vieraana. Kotijoukkue oli jaksojen alussa vahva ja hallitsi ottelua ison osan, mutta Ankkurit järjesti toisen jakson loppuun vahvan kirin ja vei ottelun kotiutuslyöntikilpailuun ja oli siinä myös [...]
Naisten Ykköspesis: Siilinjärvi kotiutuskisassa parempi 2-1
Tiistaina pelattiin Naisten Ykköspesiksen toinen kierros sateisella Saltex Areenalla. Kaksijakoisen ottelun voittajaksi selviytyi vierailija SiiPe, joka onnistui kääntämään ottelun voitoksi kotiutuslyöntikisan turvin 1-2 (3-0, 2-4, 1-2) 1. JAKSO Avausjakson kaksi ensimmäistä vuoroa oli juoksujen valossa [...]
Naisten Ykköspesis: Ankkurit kaatoi Tarmon 1-0
Ankkureiden Naisten Ykköspesiksen kausi alkoi lauantaina kotiottelulla Ikaalisten Tarmoa vastaan. Saltex Areenalla saatiin nauttia kesäisestä kelistä ja tasaisesta väännöstä. Ankkurit lopulta jätti Tarmon pisteittä vieden ottelun jaksovoitoin 1-0 (4-2, 2-2). 1. Jakso Ikaalisten Tarmo voitti [...]
Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)
Ankkurit ja Pattijoen Urheilijat avasi miesten Superpesiskauden 2026 Fuengirolassa sunnuntaina 26.4. Pattijoki oli todella vahva ottelussa ja Ankkurien osalta tuli niin sisä- ja ulkopelissä paljon virheitä. Pattijoki vei ottelun ansaitusti jaksoin 0-2 (2-5, 0-6) [...]
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista. Sanoma panostaa [...]
























