Veto vei tiukan taiston
Alajärvi – Vimpeli 0 – 2 (1 – 2, 3 – 5)
I JAKSO
Alajärvi aloitti hallikarsinnat sisältä, mutta ei pystynyt tekemään avausvuorossa tilannetta. Vimpeli siirtyi ensimmäisessä vuorossa johtoon, kun Olli Heikkalan kopiksi tarkoitettu lyönti tulkittiin kahden juoksun arvoiseksi. Toinen vuoro oli sinikeltaisilta jo pirteämpi, mutta kotiutukset eivät purreet toivotulla tavalla. Janne Kivipelto laittoi tämän jälkeen Vedon sisäpelin solmuun ja viimeisessä vuorossa Ankkurit rakensi kärjestä palottoman ajon, mutta se kuivui koppilyöntiin. Aki Oravan kolmosrajapuhkaisulla pesät täytettiin kuitenkin uudestaan ja Juuso Keski-Koukkarin kakkospuolen pussarilla kotiin pinkoi Nestori Yli-Sissala. Lyöjät kuitenkin loppuivat kesken ja Veto kuittasi tasaisen avausjakson.
II JAKSO
Vimpeli sai toiselle jaksolle hyvän lähdön, kun se takoi heti jakson alkuun pitkässä sisävuorossa neljä juoksua. Ankkurit sai sisäpelijuonesta kiinni kolmannessa vuorossa, kun Sami Mikkolanaho, Aki Orava ja Kari Kellokoski paukauttivat juoksun mieheen ja tilanne kaventui lukemiin 3-4 . Tuojina kunnostautuivat Viljo Sillanpää, Kellokoski ja Orava. Tämän lähemmäksi eivät Ankkurit päässeet ja Veto voitti ottelun 0-2.
Luitko jo nämä?
Naisten Ykköspesis: Ylivieskasta piste kotiintuomisiksi
Naisten Ykköspesiksen kausi jatkui tiistaina Ylivieskan Suvannolla pohjoislohkon kärkijoukkuetta Jokilaaksoa vastaan. [...]
Veto parempi Saarikentällä Järviseudun derbyssä jaksoin 2-0 (6-1, 3-2)
Vimpelin Saarikentällä käytiin kamppailu järviseudun herruudesta, kun Vimpelin Veto ja Alajärven [...]
Naisten Ykköspesis: Rokulipelistä 2-0 voitto Seinäjoesta
Ankkureiden viikon toinen ottelu pelattiin perjantaina Rokuli-otteluna Seinäjoen Maila-Jusseja vastaan. Ankkurit [...]