Ankkurit matkasi tiistaina Hiukkaan Sotkamon Jymyn vieraaksi. Ottelu oli melkoisen tasaista vääntöä ja ratkesi vasta toisessa kotiutuslyöntikilpailussa Sotkamon hyväksi jaksoin 2-1 (3-5, 2-1, 0-0, 3-2k) Ankkurien pelaajat saavat olla tosi tyytyväisiä esitykseen.

Nestori Yli-Sissalan kunnari ratkaisevassa asemassa ensimmäisellä jaksolla.

Ensimmäisen jakso alkaa Ankkurien sisävuorolla ja onnistuu kärjestä rakentamaan palottoman ajotilanteen. Yksi onnistuminen myös tulee, kun Elmeri Iivonen kotiuttaa loistavalla koukkunäpillä Elmeri Koivusalmen. Sotkamo vastaa omalla vuorollaan myös yhdellä juoksulla, kun Aapo Komulainen onnistuu pussarilla kotiuttamaan Niko Korhosen.

Jakson toisessa vuorossa Ankkureille ei lisäjuoksuja merkata, mutta Sotkamo onnistuu kerran ja siirtyy 2-1 johtoon Valtteri Virtasen kotiutuksella.

Kolmannessa vuorossa Ankkurit siirtyy yhdellä lyönnillä 2-4 johtoasemaan, kun Nestori Yli-Sissala lyö ottelun komeimman lyönnin paukauttamalla pallon kakkosluukusta maisemiin. Koivusalmi sekä Mikael Penninkangas juoksevat kotiin sekä Nestori kiertää itse kunnarin.

Ankkurit lisää johtoaan neljännessä vuorossa Tuukka Etulan välilyönnillä lukemiin 2-5. Sotkamo saa myös omalle vuorollaan painetta, mutta onnistuu vain kerran Roope Korhosen lyönnillä ja jakso merkataan Ankkurien 3-5 voittoon.

Tasainen vääntö toisella jaksolla.

Toisen jakson ensimmäisessa vuorossa tilanteita ei hirveästi rakennu. Sotkamo jää nollaan kolmostilanteeseen Ankkurien loistavan ulkopelin ansiosta. Ankkureille rakentuu yksi paikka, mutta juoksuja taululle ei merkata.

Toisessa vuorossa nähdään molemmilta joukkueilta yksi juoksu. Aapo Komulainen aloittavalla vuorolla siirtää Sotkamon 1-0 johtoon ja Ankkurien vuorolla juoksusta vastaa Lauri Ihamäki, joka lyö Superpesisuransa ensimmäisen kunnarin, kun painuva kumura painuu takaa läpi ja tilanne taululla on 1-1

Kolmannessa vuorossa molemmita joukkueilta nähdään hyvää tilanteiden rakentelua, mutta vain yksi juoksu nähdään ja siitä vastaa Sotkamo, kun Roope Korhonen onnistuu kotiuttamaan loistavalla kolmosluukun lyönnillä Elmeri Purmosen.

Sotkamo jää nollille jakson ratkaisevassa vuorossa, vaikka rakentaa palottoman ajon. Yksi syypää tähän on loistavan lukkaripelin tänään pelannut Elmeri Iivonen, joka ottaa ajotilanteessa näpin kopiksi ja kaksi miestä on irti pesiltä. Ankkurit on erittäin lähellä tasoittavalla vuorolla ottaa ottelun voiton, kun Juho Ihamäki lyö loistavan kolmosrajanäpin, mutta niukka palo tulee kotiin Penninkankaasta ja jakso kirjataan niukasti Sotkamolaisten 2-1 voittoon.

Ratkaisu nähdään vasta toisessa kotiutuslyöntikilpailussa

Supervuorossa Ankkureilla on paikkansa ratkaista ottelu, kun kärki rakentaa palottoman ajon. Lähimpänä juoksun lyöntiä on Juho Ihamäki, joka lyö pallon väliin, mutta Jussi Korhonen näyttää kovaa heittökättään ja niukka palo kotiin.

Kotiutuslyöntikilpailu alkaa Ankkurien sisävuorolla ja taululle merkataan kaksi juoksua. Ensimmäisestä vastaa Lauri Ihamäki kotiuttamalla Penninkankaan ja toinen tulee lahjalla, kun Sotkamon lukkari Komulainen päästää vapaalla Atte Kuosmasen kotipesän turvaan. Sotkamon kotiutuslyöntikilpailu alkaa loistavasti, kun ensimmäinen lyöjä Hannes Pekkinen lyö kolmosluukusta pallon maisemiin kunnarin ja yhden tavallisen juoksun arvoisesti. Ankkurit kuitenkin puolustaa loistavasti takatilanteessa ja Sotkamo ei lisäjuoksuja saa. Viidennessä parissa Sotkamo on lähellä voittojuoksua, kun Komulainen lyö pallon väliin, mutta koppari Tuukka Etula heittää armottoman polttoheiton ja metrin palo kotiin.

Kotiutuslyöntikilpailun jatkopareihin lähdetään tasatilanteessa 2-2.  Ankkurit ei onnistu omalla vuorollaan juoksuja lyömään. Roope Korhonen ratkaisee ottelun Sotkamolle lyömällä pallon takaa läpi. Ottelu merkataan Sotkamon voittoon niukkojen vaiheiden jälkeen jaksoin 2-1 (3-5, 2-1, 0-0, 3-2k)

OTTELUN TILASTOT

Seuraava kotiottelu tulevana perjantaina 30.6 kello 18 ja vastassa silloin Koskenkorvan Urheilijat. Tervetuloa kannustamaan!

Jiri Joukainen lainasopimuksella Ankkurien miehistöön

20.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Jiri Joukainen lainasopimuksella Ankkurien miehistöön

Alajärven Ankkurien Superpesisjoukkue saa vahvuutta rivistöön, kun Kouvolan Pallonlyöjien sopimuspelaaja Jiri Joukainen liittyy kaudeksi 2026 lainasopimuksella Ankkureihin. Ankkurit saa Jiristä kaipaamansa vahvuutta ulko- ja sisäpeliin. 21-vuotias Jiri tunnetaan ulkopelissä hyvänä etukenttäpelaajana ja sisällä on vaihtaja/kotiutuspuolen [...]

Naisten Ykköspesis: Ankkurit yllätti Jokilaakson

16.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Naisten Ykköspesis: Ankkurit yllätti Jokilaakson

Ankkureiden kauden ensimmäinen vierasottelu pelattiin kuumimman nousijakandidaatin, Jokilaakson vieraana. Kotijoukkue oli jaksojen alussa vahva ja hallitsi ottelua ison osan, mutta Ankkurit järjesti toisen jakson loppuun vahvan kirin ja vei ottelun kotiutuslyöntikilpailuun ja oli siinä myös [...]

Naisten Ykköspesis: Siilinjärvi kotiutuskisassa parempi 2-1

12.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Naisten Ykköspesis: Siilinjärvi kotiutuskisassa parempi 2-1

Tiistaina pelattiin Naisten Ykköspesiksen toinen kierros sateisella Saltex Areenalla. Kaksijakoisen ottelun voittajaksi selviytyi vierailija SiiPe, joka onnistui kääntämään ottelun voitoksi kotiutuslyöntikisan turvin 1-2 (3-0, 2-4, 1-2) 1. JAKSO Avausjakson kaksi ensimmäistä vuoroa oli juoksujen valossa [...]

Naisten Ykköspesis: Ankkurit kaatoi Tarmon 1-0

10.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Naisten Ykköspesis: Ankkurit kaatoi Tarmon 1-0

Ankkureiden Naisten Ykköspesiksen kausi alkoi lauantaina kotiottelulla Ikaalisten Tarmoa vastaan. Saltex Areenalla saatiin nauttia kesäisestä kelistä ja tasaisesta väännöstä. Ankkurit lopulta jätti Tarmon pisteittä vieden ottelun jaksovoitoin 1-0 (4-2, 2-2). 1. Jakso Ikaalisten Tarmo voitti [...]

Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)

26.4.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)

Ankkurit ja Pattijoen Urheilijat avasi miesten Superpesiskauden 2026 Fuengirolassa sunnuntaina 26.4. Pattijoki oli todella vahva ottelussa ja Ankkurien osalta tuli niin sisä- ja ulkopelissä paljon virheitä. Pattijoki vei ottelun ansaitusti jaksoin 0-2 (2-5, 0-6) [...]

Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi

2.4.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi

Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista.   Sanoma panostaa [...]

Pizzeria Albert
Autohuolto Vesteri
EJ-Tarhat
Heta Hoivapalvelut - Arjessa apuna
Putkiasennus Kosunen
Luoman Linja Oy
Taksi Lehtiö