Viikonloppuna Raumalla järjestettiin pesäpallohistorian ensimmäinen Tyttöjen Talvisuperpesis lopputurnaus. Kaksipäiväisessä turnauksessa paremmuudesta kamppaili kahdeksan valtakunnan kärkijoukkuetta.
Lauantain tiukoista peleistä saldona voitto ja tappio
Viinijärvi – Alajärvi 1-2 (1-7,3-1,4-6)
Ankkurit sai kunnian aloittaa lopputurnauksen ottelut Viinijärveä vastaan lauantaiaamuna. Ottelun startti oli Ankkureilta vahva. Tasaisen tappavalla tahdilla juoksuja syntyi avausjaksolla yhteensä seitsemän kappaletta, kun Viinijärvi sai kuparisen rikki vasta viimeisessä vuorossaan jakson päättyessä Ankkureille 7-1.
Toinen jakso ei lähtenytkään aivan samanlaisella rallattelulla liikkeelle. Avausvuorossa kun ei juoksuja nähty lainkaan. Viinijärvi otti ohjat käsiinsä toisessa vuorossa karaten 2-0-johtoon. Ankkurit kavensi omassa toisessa vuorossaan juoksun päähän, mutta Viinijärvi lisäsi johtoaan vielä yhdellä, voittaen toisen jakson 1-3.
Ottelun ratkaisua haettiin kotiutuslyöntikilpailusta, jossa Ankkurit avasi pelin kolmella onnistuneella kotiutuksella.
Viinijärvi ei häkeltynyt ja pystyi samaan. Toisella kierroksella Ankkureiden kaikki parit onnistuivat, kun taas Viinijärvi jäi yhteen onnistumiseen. Täten lopputurnaus oli Ankkureiden osalta avattu hienolla 2-1-voitolla.
Ottelun tilastot nähtävissä tästä.
Alajärvi – MansePP Tampere 1-2 (8-0, 0-1,0-1)
Päivän toisessa ottelussa Ankkurit kohtasi MansePP:n Tampereelta. Superpesiksestäkin tuttuja nimiä vilissyt vastustaja joutui avausjaksolla pahasti yllätetyksi. Ankkureiden vahva lyöntipeli oli myrkkyä vastustajalle ja kun räpyläkin kesti ulkopelissä oli MansePP aseeton. Avausjakson moukaroinnin tuloksena taululle jäi ikimuistoiset 8-0-voittolukemat Ankkureille.
Mutta toisella jaksolla nähtiin avausottelun toisinto. Ankkureiden railakas sisäpeli ei lähtenytkään käyntiin jakson alussa ja tilanteiden rakentelu tyrehtyi. Tästä syystä jaksosta tuli kahden tiukkaan ulkopeliin pystyneen joukkueen kamppailu. MansePP onnistui toisessa vuorossa lyömään yhden juoksun. Ankkurit pääsi vielä viimeisessä vuorossa yrittämään jaksotasuria, siinä kuitenkaan onnistumatta. Näin ollen toinen jakso MansePP:lle 0-1.
Kotiutuslyöntikilpailussa Ankkurit ei muutamasta hyvästä yrityksestä onnistunut saamaan yhtään juoksua aikaiseksi. Lopulta MansePP onnistui tekemään ottelun ratkaisseen yhden juoksun ja vei ottelun nimiinsä 2-1.
Ottelun tilastot nähtävissä tästä.
Sunnuntaina ainoasta ottelusta tappio
Alajärvi – Seinäjoki 0-1 (6-6, 1-6)
Turnauksen kolmannessa pelissä Ankkurit sai vastaansa viime kauden Halli-SM-mestarin Seinäjoelta. Tähänkin turnaukseen yhtenä ennakkosuosikkina lähtenyt Maila-Jussit joutuu avausjaksolla ahtaalle.
Turnauksen trendin mukaisesti Ankkurit aloitti tykistötulen heti avausvuorossa karaten 4-0-johtoon. Seinäjoki näytti kuitenkin oman sisäpeli-arsenaalinsa tason tullen lyöntivuoro lyöntivuorolta rinnalle ja parilla juoksulla ohitse. Ankkurit heräsi taistelemaan jakson voitosta vielä viimeisessä vuorossa nousten tasoihin 6-6:een, mutta enempään ei tällä kertaa eväät riittäneet.
Toisella jaksolla Seinäjoki sai lievän hallinnan otteen alussa eikä siitä otteesta enää irti päästänyt. Seinäjoen tehdessä jakson aikana kuusi juoksua, Ankkurit jäi muutamista hyvistä yrityksistä huolimatta vain yhteen juoksuun.
Jakso Seinäjoelle lukemin 1-6.
Ottelun tilastot nähtävissä tästä.
Ankkureiden osalta lopputurnauksen parhaaksi pelaajaksi valittiin Eeva Honkaperä.
– Kokonaisuutena lopputurnaus oli meiltä vahvasti positiivinen. Lähdettiin varmasti monien silmissä altavastaajan asemasta peleihin, mutta itsellä oli vahva usko siitä, että pystytään taistelemaan mitalisijoista onnistuessamme.
Eikä se lopulta kauas jäänyt, yhden juoksun päähän. Joukkueelle tämä oli monessa mielessä rikastuttava kokemus. Nähtiin, että parhaimmillamme ollaan oikeasti hyviä, myös hyviä joukkueita vastaan. Toisaalta saimme myös oppia siitä, että pelin voittaakseen pitää pelata koko pelin ajan hyvin. Aika moni asia turnauksessa onnistui, missä haluttiin onnistuakin. Luulen, että aika moni joukkue joutuu ottamaan kesällä meidät vähän eri lailla tosissaan.
Kiitos turnauksesta pelaajille, tukijoukoille ja sponsoreille, joukkueen puolesta Tero Tuomela
Alvariini Oy
AJL Service Tervajoki
https://LVI Klemola
Peltisepänliike Nykänen
Vetelin Urheiluautoilijat
Koneyhtymä Pulkkinen
Rakennuspalvelu Kari Heikkala
Lapkon Oy
Turkin Chili
K-rauta Alajärvi
Obtibeam – lisävalot
” Myyntitykki ” Pasi Ahonen
Naisten Ykköspesis: Kangerteleva kevätkausi
Ankkureiden Naisten Ykköspesis alkukausi on sujunut vaihtelevasti niin pelillisesti kuin tuloksellisesti. Kymmenestä pelistä on karttunut neljä voitettua peliä ja kuudesta pelistä on lähdetty tappio niskassa. Alkukausi startattiin kotivoitolla ja päätettiin myös kotivoittoon ennen juhannusta. Syyskausi [...]
Superpesis – Kempele haki niukan voiton Ankkureilta
Alajärven Ankkurit sai keskiviikkona vastaan Kempeleen Kirin Saltex Areenalle. Ottelu oli tiukkaa vääntöä. Kempele kuitenkin vei kaksi pistettä mukanaan voitettuaan ottelun jaksoin 0-1 (1-1, 4-5) Ottelun ensimmäinen jakso alkoi Ankkurien sisävuorolla ja ei parhaalla [...]
Sivusto jälleen normaalisti käytössä
Sivustollamme ilmenneiden teknisten ongelmien selvitys- ja korjaustyöt on saatu pääosin päätökseen, ja sivusto on jälleen normaalisti käytössä. Korjausten yhteydessä sivusto rakennettiin uudelleen puhtaalle pohjalle ja sen toiminta sekä tietoturva tarkistettiin. Sivuston sisältöjä on palautettu käyttöön [...]
Superpesis – Ankkurit nappasi pisteen hallitsevalta mestarilta
Alajärven Ankkurit ja Manse PP Tampereelta kohtasivat perjantaina aurinkoisella Saltex Areenalla. Ensimmäinen jakso oli Mansen täydellistä hallintaa. Toisella jaksolla Manse hallitsi alkua, mutta Ankkurit nousi rinnalle ja ohi. Manse oli kotareissa parempi ja voitto merkittiin [...]
Pesisliikkari ja pesiskerho alkaa viikolla 26
Suosittu kunnariketun pesisliikkari ja pesiskerho alkaa 22.6.2026 Pesisliikkari on tarkoitettu 4-7-vuotiaille lapsille ja Pesiskerhoon voi osallistua 8 - 11 - vuotiaat lapset. Pesiskerho vk 26 ja vk 27 (maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo [...]
Superpesis – Pattijoki otti Ankkureista voiton kotikentällään
Ankkurit matkasi tiistaina Pattijoen vieraaksi Miiluareenalle Raaheen. Aurinkoisessa kelissä käydyssä ottelussa Pattijoki oli parempi jaksoin 2-0 (3-1,4-2) Pattijoki ratkaisi ensimmäisen jakson viimeisessä vuoroparissa. Pattijoki sai ottelussa vahvan alun tilanteiden rakentelun suhteen. Ankkurien ulkopeli puolusti useamman [...]























