Sateisessa perjantai-illassa Ankkurit vahvisti asemaansa pohjoislohkon kärkisijoilla voittamalla Jyväskylän puhtaasti jaksoin 2-0 (10-1, 5-1). Ensimmäisen jaksolla nähtiin kotijoukkueelta vahvaa sisäpeliä, mutta toisella jaksolla peli muuttui tiukemmaksi, mutta pysyi kuitenkin kotijoukkueen hallussa.

1.Jakso

Jyväskylän osalta ei avausjakson startti sisällä ollut valoisa. Haasteena oli jo ensimmäinen pesäväli ykköspesälle. Lopulta vuoro päättyi ilman kolmostilanteita.

Ankkurit aloitti vahvasti ja onnistui heti rakentamaan tilanteen, josta Roosa Nuolikoski kotiutti Siiri Mäenpään. Kakkoskärjestä saatiin toinen onnistuminen, kun Eeva Honkaperä kotiutti Nuolikosken, siirtäen Ankkurit 2-0-johtoon.

Toisessa vuorossa Ankkurit jatkoi rummutustaan. Hyvää lyöntivirettä esittänyt Kira Koivisto kumuroi Minea Kivisen kotiin ja Honkaperä sekä Nuolikoski iskivät illan toisen juoksunsa siirtäen Ankkurit 5-0-johtoon.

Jyväskylän vaikeudet mailanvarressa jatkuivat toisessa vuorossa, eikä kotiuttamaan päästy vieläkään.

Kolmannessa vuorossa Ankkurit teki ensijaksolle lopullisen pesäero iskiessään taululle viisi lisäjuoksua. Kotiutusosasto Koivisto, Nuolikoski, Vehka-aho, Nygård iskivät kaikki juoksun ja yksi saatiin vapaataipaleen turvin.

Kirittärien kolmosvuoro jatkoi samaa kaavaansa. Ankkurit olivat kieltäneet pääsyn kolmospesälle, eikä kotiuttamaan ollut asiaa.

Neljännessä vuorossa Kirittäret puolestaan onnistuivat saamaan kolmostilanteen ja myös sitä kautta juoksun Anni Saarenpään kotiuttaessa Kiia Hannuksen jakson loppunumeroiksi 10-1.

2. Jakso

Toinen jakso alkoi Ankkureiden sisävuorolla. Sisäpeli ei leimahtanut aivan avausjakson tavoin liekkeihin. Yksi juoksu kuitenkin saatiin kun Honkaperä iski illan kolmannen juoksun Kivisen tuodessa.

Jyväskylän murheellinen sisäpeli jatkui toisella jaksolla. Peräkkäiset onnistumisen loistivat poissaolollaan ja Ankkurit pystyi tekemään palot välipesille.

Toisessa vuorossa Ankkureiden sisäpeli pysyi vähän takalukossa, mutta Kirittärien ulkokentän avustuksella Ankkurit sai kaksi juoksu harhaheiton turvin tilanteeksi 3-0.

Kirittäret eivät pystyneet omalla sisävuorollaan tähän vastaamaan, vaikka sisäpelissä oli pilkahduksia paremmasta.

Kolmannessa vuorossa Ankkurit siirtyi 4-0-johtoon Nygårdin kotiuttaessa Kivisen.

Ottelun viimeinen juoksu nähtiin neljännessä vuorossa, jossa Kirittäret saivat pienen kirin aikaiseksi, mutta neljästä kotiutusyrityksestä ainoastaan Saarenpää onnistui kaventamaan tilanteen 4-1:een, joka oli lopulta jakson loppunumerot.

– Tämän päivän pelistä jäi sellainen olo, että pelattiin ensimmäinen jakso, mutta toisella jaksolla sisäpelissä tuli huolimattomuuksia eikä päästy samalla tavalla rummuttamaan kuin avausjaksolla.
Siitä huolimatta isot kolme pistettä. Onnistumisia tulee tasaisesti joka rintamalla mailan varressa mikä antaa happea peluutukseen. 12 sylinteriä tekee omaa tärkeää työtänsä, niin se mahdollistaa peleissä pärjäämisen. Tässä sarjassa, varsinkaan meille, yksitään voitto ei ole itsestään selvyys.
Varpaat on pultattu visusti lattiaan ja nöyrästi mennään joka peliin hakemaan lisäpisteitä. Kaikki putket katkeaa joskus, mutta yritetään jatkaa voittojen metsästystä niin kauan kun suoritukset sen mahdollistaa.

Palkitut:

I Mirella Nygård
II Roosa Nuolikoski

I Kiia Hannus
II Tuuli Savonen

Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä

22.3.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä

Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen.   Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]

Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi

27.2.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi

Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]

Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi

24.2.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi

Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]

Alajärven Ankkuritpesis ry:n vuosikokouskutsu.

14.1.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Alajärven Ankkuritpesis ry:n vuosikokouskutsu.

Alajärven Ankkuritpesis ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään Alvariinissa osoitteessa paavolantie 1, keskiviikkona 28.1.2026 klo 19.30. Käsitellään sääntömääräiset asiat. Kahvitarjoilu. Tervetuloa! Alajärven Ankkuritpesis ry, hallitus

Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista

13.1.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista

Alajärven Ankkureiden naisten Ykköspesis-joukkueen talvikautta on takana pari kuukautta ja vuoden vaihteen jälkeen edessä siintävät hallikauden harjoitusottelut, joissa joukkue pääseekin mittaamaan nykytasoaan lohkon kärkijoukkueita vastaan. Menestys toi myös muutoksia joukkueessa Tulevaan kauteen Ankkureiden joukkue lähtee [...]

Superpesiskauden 2026 otteluohjelma on julkaistu! Ankkurit avaa kautensa Fugessa

12.12.2025|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesiskauden 2026 otteluohjelma on julkaistu! Ankkurit avaa kautensa Fugessa

Kauden 2026 Superpesiksen otteluohjelma on julkaistu. Jännittävä kausi Ankkurien osalta alkaa Fuengirolassa Pattijokea vastaan huhtikuussa! Koko Ankkurien otteluohjelma kuvan alla Su 26.04.2026 15:00 Alajärven Ankkurit – Pattijoen Urheilijat, Raahe (Pelataan Fuengirolassa) Ke 06.05.2026 18:00 Alajärven [...]