Alajärven kaupungin järjestämää urheilugaalaa vietettiin Monitoimihallilla tänään sunnuntaina 21. marraskuuta. Palkittavia oli runsaasti niin kaupungin kuin seurojen osalta.

Kaupungin osalta palkittiin muun muassa seuraavat. Vuoden urheilija Mikko Paavola, vuoden valmentaja Kari Mattila, ryhtinuoret Sara Vuorela ja Olavi Yli-Mannila, kunnon kuntalainen Heikki ja Juha Hauta-aho ja vuoden nuori toimija Mikko Matintupa.

Alajärven Ankkuritpesis Ry:n alaisuudessa viime kaudella pelasi miesten  Ykköspesisjoukkue ja poikien Superpesisjoukkue. Alla molempien joukkuiden palkitut sekä lisäksi Alajärven Ankkurit ry:n junnupesisjaoston palkitut.

Miesten Ykköspesis:

Vuoden pelaaja: Nestori Yli-Sissala

Vuoden sisäpelaaja: Martti Viitasalo

Vuoden ulkopelaaja: Tuukka Etula

Vuoden talkoolainen: Ville Niva

Poikien Superpesis:

Vuoden pelaaja: Antton Peltomäki

Vuoden sisäpelaaja: Joona Peltokangas

Vuoden ulkopelaaja: Jami Lassila

Alajärven Ankkurit ry:n Junnupesisjaoston palkitut:

Vuoden lupaava tyttöjuniori: Vilja Valkonen  C-tytöt

Vuoden lupaava poikajuniori: Aapo Koivunen C-pojat

Vuoden juniorivalmentaja: Juha Hänninen ja Juha-Matti Jaatinen

Vuoden juniorituomari: Miska Paalanen

Vuoden joukkue: D-Pojat 07

Vuoden Ankkurityttö: Eerika Sironen E-tytöt

Vuoden Ankkuripoika: Eino Latvala E-pojat

Vuoden joukkueenjohtaja: Tanja Pakka

Vuoden pesisperhe: Johannes ja Riika Herttola

Joukkueiden palkitut:

G-tytöt:

Kehittyjä: Olivia Salo

Leidi: Aino-Maria Myllymäki

Vuoden pelaaja: Mariella Nygård

G-pojat:

Kehittyjä: Rasmus Juuti

Herrasmies: Joel Hallapuro

Vuoden pelaaja: Oskari Levijoki

F-tytöt:

Kehittyjä: Lumilia Turja

Leidi: Meri Yli-Sikkilä

Vuoden pelaaja: Helmi Herrala

F-pojat nuoremmat:

Kehittyjä: Akseli Kalliomaa

Herrasmies: Viljami Neulaniemi

Vuoden pelaaja: Aleksi Herttola

F-pojat vanhemmat:

Kehittyjä: Tuukka Hemminki

Herrasmies: Veeti Isokangas

Vuoden pelaaja: Aleksi Myllymäki

E-tytöt:

Kehittyjä: Anne Rantakangas

Leidi: Laura Mikkonen

Vuoden pelaaja: Peppi Höykinpuro

E-pojat nuoremmat:

Kehittyjä: Antti-Kalevi Takala

Herrasmies: Samuli Kraatari

Vuoden pelaaja: Lauri Myllymäki

E-pojat vanhemmat:

Kehittyjä: Iisakki Rantakangas

Herrasmies: Juuso Luoma

Vuoden pelaaja: Elmeri Sironen

D-tytöt nuoremmat:

Kehittyjä: Iida Herttola

Leidi: Fea Pakka

Vuoden pelaaja: Anni Puro

D-tytöt vanhemmat:

Kehittyjä: Miisa Harju

Leidi: Milana Vainionpää

Vuoden pelaaja: Sara Vuorela

D-pojat Nuoremmat:

Kehittyjä: Nestori Heikkilä

Herrasmies: Aleksi Pakka

Vuoden pelaaja: Jaakko Mikkonen

D-pojat vanhemmat:

Kehittyjä: Valtteri Herttola

Herrasmies: Elmeri Tuomela

Vuoden pelaaja: Aleksi Rantakangas

C-tytöt aluesarja:

Kehittyjä: Fanny Joensuu

Leidi: Minea Kivinen

Vuoden pelaaja: Hilda-Miina Hirsimäki

C-tytöt kilpasarja:

Kehittyjä: Vilja Valkonen

Leidi: Neea Rannanpää

Vuoden pelaaja: Amanda Tuomela

C-pojat:

Kehittyjä: Olavi Perälä

Herarsmies: Matias Uusitalo

Vuoden pelaaja: Elias Särkinen

Miesten Maakuntasarja:

Vuoden pelaaja: Antti Isoniemi

Naisten Suomensarja:

Kehittyjä: Fanny Salmela

Leidi: Siiri Honko

Vuoden pelaaja: Oona Winter