Alajärven Ankkurit ja Kiteen pallo kohtasivat sateisella Saltex Areenalla torstaina. Kitee oli pienen askeleen edellä ja vei ottelusta pisteet mukanaan jaksoin 0-2 (1-2, 0-1)
Ottelun sisältä aloittanut Ankkurit avasti heti ensimmäisessä vuorossa juoksutilin ja se syntyi Kiteen ulkopelin avustuksella, kun kolmopesään suunnattu heitto karkasi harhaan ja Pyry Alanen toi helposti juoksun kotiin. Kitee sai omalla ensimmäisellä sisävuorolla paikkansa juoksujen tekoon, mutta Ankkurien ulkopeli kesti ja toiseen vuoroon siirryttiin 1-0 tilanteessa.
Toisessa vuorossa Ankkurien tilanteiden rakentelu jäi heikoksi ja kolmostilanteita ei nähty. Kitee rakenti omalla vuorollaan palottoman ajotilanteen ja onnistuivat tulemaan tasatilanteeseen 1-1, kun Jiri Pippolan lyönti kakkosrajaan ei tarttunut pesävahdin räpylään ja Otto Kauppinen juoksi kotiin.
Kolmas vuoro tuotti Ankkureille palottoman takatilanteen. Tilanteista kuitenkaan ei juoksuja syntynyt. Kitee onnistui omalla kolmannella vuorollaan rakentamaan palottoman ajotilanteen, mikä kuoli kuitenkin koppilyöntiin. Jatkossa Kiteelle vielä syntyi lisäpaikka juoksun lyöntiin, mutta juoksua ei nähty ja jakson ratkaisevaan vuoroon siirryttiin tasatilanteessa 1-1.
Ankkurit ei onnistunut ratkaisevassa vuorossa tilanteiden rakentelussa. Kitee kuitenkin onnistui ja Jiri Pippola iski jakson voittolukemiksi 1-2 kolmosluukkuun suunnatulla lyönnillä Ankkurien räpylävirheen avustuksella.
Toinen jakso alkoi erittäin märässä olosuhteesa, kun koko kenttä lähes kiilti veden peitossa. Kitee sai omalla vuorollaan paikan jakson avausjuoksuun, mutta Ankkurit hoiti palon taululle. Ankkurien toinen jakso ei lähteny liikkelle sisäpelin osalta hyvin liikkeelle ja tilanteita ei nähty.
Jakson toinen vuoro oli heikkoa sisäpeliä molemmilta ja myös hyvän ulkopelin ansiosta molemmat joukkueet jäivät ilman tilanteita.
Kitee oli kolmannessa vuorossa lähellä juoksun tekoa, kun puolittaisen kakkospuolen läpilyönnillä etenijä yritti juosta suoraan kakkospesältä kotiin, mutta niukka palo syntyi. Ankkurien tilanteiden rakentelu oli heikkoa kolmannessa vuorossa ja 0-0 tilanteessa siirryttiin jakson ratkaisevaan vuoroon.
Ratkaisevan vuoron aloittavalla Kitee onnistui lyömään jakson ensimmäisen juoksun, kun Petteri Kortelaisen näpillä Aku Kettunen ehti niukasti kotiin. Ankkureilla oli omalla vuorollaan mahdollisuus juoksujen lyöntiin, mutta yritykset jäi heikoiksi ja ottelu merkattiin Kiteen voittoon jaksoin 0-2 (1-2, 0-1).
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista. Sanoma panostaa [...]
Seuratiedoite – Ankkurit kohti Fugea ja uusia tavoitteita
Ankkuritpesis kohti Fugea ja uusia tavoitteita Vauhdikas superpesiskausi 2025 on takana. Asetettu kolmivuotinen tavoite pääsystä ylempiin jatkopeleihin ei aivan toteutunut. Tavoitteen karkaaminen aiheutti osaltaan myös, että pari joukkueen avainpelaajaa vaihtoi Ankkureista kilpaileviin seuroihin. Onneksi lähtijöiden [...]
Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!
Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]
Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi
Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]





















