Ankkurit kankesi Kiteen
Alajärvi – Kitee 2-0 (5-4, 4-3)
Lähes 2500-päinen yleisö sai nähtäväkseen todella tiukan ja tasaväkisen väännön, jossa kolmostilanteet tasattiin luvuin 21-21 Molempien jaksojen ratkaisu venyi aina viimeisen vuoroparin tasoittavalle. Niissä Ankkurit oli tehokkaampi ja nappasi äänekkään Rokuli-yleisön riemuksi ottelusta täyden pistepotin.
I jakso
Ottelu alkoi kotijoukkueen osalta hieman tunnustelevissa merkeissä, mutta Kiteen sai heti juoksutilinsä auki. Kiteen parhaana palkittu jokeri Toni Laakso paukautti heti kättelyssä Ville Postin kotiin. Ankkurit sai kotitukset jenkaan kolmannen aloittavalla, jossa Sami Mikkolanaho ja Mikael Penninkangas löivät juoksun mieheen ja siirsivät kotijoukkueen juoksun johtoon.
Kitee ei tästä säikähtänyt vaan teki omalla lyöntivuorollaan saman tempun ja siirtyi vuorostaaan juoksun johtoon. Jakson ratkaisu nähtiin viimeisessä sisävuorossa, jossa kotijoukkue Ankkurit onnistui Mikkolanahon ja Penninkankaan iskuilla siirtymään 5-3 johtoon. Kitee painosti kovasti viimeisessä sisävuorossaan, mutta sinikeltaisten räpylä kesti. Simo Rahusen iskemä 5-4 kavennus oli avausjakson viimeinen merkintä juoksusarakkeeseen.
II jakso
Toinen jakso oli lähes toisinto ensimmäisestä. Molemmat joukkueet tekivät tilannetta lähes tasatahtiin ja johtoasema vaihtui taajaan. Kotijoukkue oli hankkiutunut Sasu Iivarisen ja Mikkolanahon lyönneillä 3-1 johtoon, mutta Kitee kampesi jälleen peliin mukaan tasoittamalla jakson neljännessä vuoroparissa. Alajärven ulkopeli oli kuitenkin niin tiukassa kuosissa, että Kitee pääsi vain rinnalle Joni Tervon ja Antti-Jussi Toropaisen iskuilla.
Neljännen täyttävälle tullessaan kotijoukkue oli jo ottelun voittanut, mutta lähti ahnaasti metsästämään kolmatta pistettä. Ja sen se myös sai kun Iivarinen kotiutti Oravan kahden palon ajotilanteessa.
Ankkurien sisäpelin hahmot olivat Petrus Puputti joka toi ottelussa viisi juoksua ja keräsi 11 kärkilyöntiä 100% tehoilla. Sami Mikkolanaho puolestaan kotiutti viidesti. Hyvää taustatukea antoivat Sasu Iivarinen ja Mikael Penninkangas kahdella lyödyllä mieheen.
Tilastot
Palkitut:
I Petrus Puputti
II Sami Mikkolanaho
Kuvagallerin kuvat K-Media/Jukka Ketonen
Lehdistötilaisuus:
Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!
Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]
Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi
Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]
Alajärven Ankkuritpesis ry:n vuosikokouskutsu.
Alajärven Ankkuritpesis ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään Alvariinissa osoitteessa paavolantie 1, keskiviikkona 28.1.2026 klo 19.30. Käsitellään sääntömääräiset asiat. Kahvitarjoilu. Tervetuloa! Alajärven Ankkuritpesis ry, hallitus
Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista
Alajärven Ankkureiden naisten Ykköspesis-joukkueen talvikautta on takana pari kuukautta ja vuoden vaihteen jälkeen edessä siintävät hallikauden harjoitusottelut, joissa joukkue pääseekin mittaamaan nykytasoaan lohkon kärkijoukkueita vastaan. Menestys toi myös muutoksia joukkueessa Tulevaan kauteen Ankkureiden joukkue lähtee [...]














