HÄRKÄVIIKKO!
Ankkureiden kesä on hieman pysähtynyt juhannuksen jälkeen, kun heikon Jyväskylän reissun jälkeen joukkueeseen iski voimalla tautiaalto, joka yhdistettynä aikaisempiin loukkaantumisiin laski miesvahvuuden olemattomiin. Hiljalleen joukot ovat tervehtymässä ja pelit jatkuvat sunnuntaina siirretyllä ottelulla Haapajärveä vastaan.
Joukkueen iskukyky joutuu viikolla todelliseen testiin, sillä 6 päivään Jaatisen joukot pelaavat 4kertaa. Kotona kohdataan Haapajärvi, Jyväskylä ja Simo, vieraissa käydään Ikaalisissa.
Lähtökohdat ovat hieman haastavat, mutta toisaalta pelinälkää on kasvatettu jo tovi, joten eipähän tarvitse pelejä liikaa odotella! Neljästä kohdattavasta joukkueesta tällä kaudella on pelattu vain Lohea vastaan. Toisia joukkueita vastaan sapeleita ei olla vielä kalisteltu. Edessä on kova viikko ja jaksaminen joutuu koetukselle etenkin sairastelujen jälkeen. On kuitenkin selvää, että voittoja on tultava, mikäli halutaan pysyä mukana pudotuspelitaistelussa.
Haapajärven Pesä-Kiilat nousivat täksi kaudeksi Ykköspesikseen pitkälti paikallisten junioreiden varaan rakennetulla joukkueella. Perinteikäs pesispaikkakunta on mukava lisä sarjaan ja tuo vaihtelua vastassa oleviin joukkueisiin. Lohen metkut ovat tuoreessa muistissa, mutta Ankkureiden on esitettävä paljon parempaa, mikäli voitto halutaan ottaa. Ikaalisen kokoonpano on elänyt kauden aikana ja sen vahvuudessa on nähty yhteistyöpelaajia Tampereen ja Kankaanpään Superpesisjoukkueista. Ikaalisten kotikenttä on hieno paikka pelata pesistä ja siellä nähdään kokoonpanosta huolimatta vaikeasti kammettava kotijoukkue, joten voitto vaatii Ankkureilta hyvää onnistumista.
Neljän pelin rypistyksen päättää lauantainen kotiottelu Simon Kiriä vastaan. Lappilaiset ovat parantaneet peliään kesän vanhetessa ja heiltä löytyy riveistään useampi pelaaja, jolta löytyy kokemusta Superpesiksestä. Aiempien vuosien kohtaamiset ovat olleet värikkäitä ja juoksuja on tehty isot määrät. Simo on parhaimmillaan tasainen koko joukkueella suorittava joukkue, joka hurmokseen päästyään on vaikea pideltävä. Ankkureiden ase on alkukaudella erinomaisesti toiminut ulkopeli, jonka pitää kyetä pitämään Simon tilanteet vähissä ja pyrkiä siihen, etteivät Lapin miehet saisi peräkkäisiä onnistumisia.
Tulossa on mielenkiintoinen kattaus otteluita, joista kolme pelataan Kitrolla. Suosittelen tulemaan paikalle aistimaan, millaiseen vireeseen joukkue saa itsensä viritettyä!
Nestori Yli-Sissala
Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!
Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]
Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi
Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]
Alajärven Ankkuritpesis ry:n vuosikokouskutsu.
Alajärven Ankkuritpesis ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään Alvariinissa osoitteessa paavolantie 1, keskiviikkona 28.1.2026 klo 19.30. Käsitellään sääntömääräiset asiat. Kahvitarjoilu. Tervetuloa! Alajärven Ankkuritpesis ry, hallitus
Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista
Alajärven Ankkureiden naisten Ykköspesis-joukkueen talvikautta on takana pari kuukautta ja vuoden vaihteen jälkeen edessä siintävät hallikauden harjoitusottelut, joissa joukkue pääseekin mittaamaan nykytasoaan lohkon kärkijoukkueita vastaan. Menestys toi myös muutoksia joukkueessa Tulevaan kauteen Ankkureiden joukkue lähtee [...]












