Ankkurit ja JymyJussit kävivät lauantaina tiukan kamppailun Kitrolla. Ottelu venyi kotiutuslyöntikilpailuun, minkä jälkeen JymyJusseille merkattiin ottelun voitto jaksoin 1-2 (4-5, 2-1, 0-2k)
Ottelun ensimmäisessä vuorossa Ankkurit onnistuu avaamaan ottelun juoksutilinsä, kun Petteri Kortelainen ja Viljo Sillanpää iskevät juoksun. JymyJussit siirtyy omalla sisävuorollaan 2-3 johtoasemaan Oskari Salmelan takakentän puhkaisulla, millä Salmela kiertää kunnarin ja Miska Mäkiviita sekä Matias Litmanen juoksee edellä kotiin.
Ottelun toisessa vuorossa Lauri Vihriälä iskee Ankkurit tasoihin kotiuttamalla komealla välilyönnillä Nestori Yli-Sissalan. JymyJussien toinen sisävuoro on heikkoa, jota sekoittaa lukkari Elmeri Iivonen.
Kolmannessa vuorossa Ankkurit ei juoksuja onnistu lyömään, mutta JymyJussit iskee kahdesti Aapo Hiltusen ja Juuso Vuorenmäen lyönneillä.
jakson ratkaisevassa vuorossa nähdään yksi juoksu, mistä vastaa Ankkurien Petteri Kortelainen kotiuttamalla Joona Peltokankaan. Jakso merkataan JymyJussien voittoon lukemin 4-5.
Toisen jakson ensimmäinen vuoro on molemmilta joukkueilta heikkoa sisäpeliä. Toisessa vuorossa JymyJussit jää jälleen ilman tilanteita, mutta Ankkurit onnistuu kahdesti. Ensimmäisestä vastaa Kortelainen, joka kotiuttaa Elmeri Koivusalmen. 2-0 johtoon Ankkurit siirtää Vihriälä kotiuttamalla Yli-Sissalan.
Jakson kolmas vuoro on jälleen heikkoa sisäpeliä JymyJusseilta. Ankkureilla on paikkansa lisätä johtoaan, mutta 2-0 säilyy taululla.
Ratkaisevassa vuorossa Aapo Hiltunen onnistuu lyömään juoksun JymyJusseille ja jakson loppulukemiksi merkataan Ankkurien voitto numeroin 2-1.
Kotiutuslyöntikilpailussa JymyJussit onnistuu iskemään kaksi juoksua. Ankkurien ruuti on märkää omalla vuorollaan ja ottelun voitto merkataan JymyJusseille jaksoin 1-2 (4-5, 2-1, 0-2k)
Naisten Ykköspesis: Kangerteleva kevätkausi
Ankkureiden Naisten Ykköspesis alkukausi on sujunut vaihtelevasti niin pelillisesti kuin tuloksellisesti. Kymmenestä pelistä on karttunut neljä voitettua peliä ja kuudesta pelistä on lähdetty tappio niskassa. Alkukausi startattiin kotivoitolla ja päätettiin myös kotivoittoon ennen juhannusta. Syyskausi [...]
Superpesis – Kempele haki niukan voiton Ankkureilta
Alajärven Ankkurit sai keskiviikkona vastaan Kempeleen Kirin Saltex Areenalle. Ottelu oli tiukkaa vääntöä. Kempele kuitenkin vei kaksi pistettä mukanaan voitettuaan ottelun jaksoin 0-1 (1-1, 4-5) Ottelun ensimmäinen jakso alkoi Ankkurien sisävuorolla ja ei parhaalla [...]
Sivusto jälleen normaalisti käytössä
Sivustollamme ilmenneiden teknisten ongelmien selvitys- ja korjaustyöt on saatu pääosin päätökseen, ja sivusto on jälleen normaalisti käytössä. Korjausten yhteydessä sivusto rakennettiin uudelleen puhtaalle pohjalle ja sen toiminta sekä tietoturva tarkistettiin. Sivuston sisältöjä on palautettu käyttöön [...]
Superpesis – Ankkurit nappasi pisteen hallitsevalta mestarilta
Alajärven Ankkurit ja Manse PP Tampereelta kohtasivat perjantaina aurinkoisella Saltex Areenalla. Ensimmäinen jakso oli Mansen täydellistä hallintaa. Toisella jaksolla Manse hallitsi alkua, mutta Ankkurit nousi rinnalle ja ohi. Manse oli kotareissa parempi ja voitto merkittiin [...]
Pesisliikkari ja pesiskerho alkaa viikolla 26
Suosittu kunnariketun pesisliikkari ja pesiskerho alkaa 22.6.2026 Pesisliikkari on tarkoitettu 4-7-vuotiaille lapsille ja Pesiskerhoon voi osallistua 8 - 11 - vuotiaat lapset. Pesiskerho vk 26 ja vk 27 (maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo [...]
Superpesis – Pattijoki otti Ankkureista voiton kotikentällään
Ankkurit matkasi tiistaina Pattijoen vieraaksi Miiluareenalle Raaheen. Aurinkoisessa kelissä käydyssä ottelussa Pattijoki oli parempi jaksoin 2-0 (3-1,4-2) Pattijoki ratkaisi ensimmäisen jakson viimeisessä vuoroparissa. Pattijoki sai ottelussa vahvan alun tilanteiden rakentelun suhteen. Ankkurien ulkopeli puolusti useamman [...]
























