Pyry Alanen kirjoitti Ankkurien Superpesisjoukkueen kanssa yhden vuoden jatkosopimuksen!
Pyry Alanen jatkaa Ankkureissa vuoden mittaisella sopimuksella. Ruoveden Pirkkojen kasvatti Alanen on pelannut viimeiset neljä kautta Ankkurien edustusjoukkueen riveissä. Alanen tunnetaan erittäin nopeana etenijänä ja taitavana vaihtajana. Alanen tuli kaudelle 2021 Ankkureihin lukkarin rooliin. Rooli on kuitenkin tämän jälkeen vaihtunut ja yleisimmin Alanen on nähty jokerin roolissa, mutta myös ulkokentällä pelannut useammalla eri peripaikalla.
Hienoa jatkaa tutussa ympäristössä! Selkeät kehityskohdat parilta viime kesältä joita päästään nyt porukalla talvi työstämään. Luottavainen olo on että homma menee oikeaan suuntaan ja jälleen otetaan askeleita kohti pudotuspelejä ja menestymistä Ankkureissa.
– Pyry Alanen-
Luitko jo nämä?
Naisten Ykköspesis: Hallipelejä kohti uudenlaisista lähtökohdista
Alajärven Ankkureiden naisten Ykköspesis-joukkueen talvikautta on takana pari kuukautta ja vuoden [...]
Superpesiskauden 2026 otteluohjelma on julkaistu! Ankkurit avaa kautensa Fugessa
Kauden 2026 Superpesiksen otteluohjelma on julkaistu. Jännittävä kausi Ankkurien osalta alkaa [...]
Palkintosadetta Alajärven kaupungin järjestämässä urheilugaalassa
Alajärven kaupungin urheilugaala järjestettiin itsenäisyyspäivänä lauantaina 6.12 koulukeskuksen liikuntasalissa. Kaupunki palkitsi [...]










