Ankkureiden kauden ensimmäinen vierasottelu pelattiin kuumimman nousijakandidaatin, Jokilaakson vieraana. Kotijoukkue oli jaksojen alussa vahva ja hallitsi ottelua ison osan, mutta Ankkurit järjesti toisen jakson loppuun vahvan kirin ja vei ottelun kotiutuslyöntikilpailuun ja oli siinä myös parempi vieden ottelun jaksoin 1-2 (6-3, 4-5, 2-3k)
1. JAKSO (6-3)
Jokilaakso aloitti ensimmäisen jakson vahvasti ja iski Janika Vierimaan ja Saaga Rautionahon lyönneillä itsensä ensimmäisesssä vuorossa 2-0-johtoon.
Ankkureiden osalta ensimmäinen vuoro oli murheellinen, eikä kotiutustilanteita saatu aikaiseksi.
Toisessa vuorossa Jokilaakso painoi lisää kaasua ja teki kolme juoksua. Onnistujina Vierimaa, Pinja Huhtala ja Vilma Järvinen.
Ankkureiden kuparinen rikkoutui toisessa vuorossa Sanna Särkijärven kotiuttaessa Kerttu Peräahon tilanteeksi 5-1.
Kolmannessa vuorossa Ankkurit onnistui tylsistyttämään kotijoukkueen lyöntipelin eikä lisäjuoksuja syntynyt.
Kolmannen tasoittavalla Ankkurit kavensi 5-2:een Mirella Nygårdin kotiuttaessa Aada Lehtimäen.
Neljänness vuorossa molemmat joukkueet tekivät yhden lisäjuoksun Jokilaakson juoksusta vastasi parivaljakko Meeri Seppälä – Pinja Salmela ja Ankkureiden kavennus tuli Venla Kumpumäen kunnarilla tyhjään kenttään.
2. JAKSO (4-5)
Toisen jakson Ankkurit aloittivat sisävuorolla, mutta juoksujen tekeminen tyrehtyi jo tilanteiden rakentelussa. Palot syntyivät 3-pesälle.
Jokilaakso puolestaan oli lähtenyt ratkaisemaan jaksoa ja koko ottelua ensimmäiseen vuoroon. Saaga Rautionaho ja Pinja Huhtala kurittivat vieraiden ulkokenttään neljän juoksun arvoisesti.
Siihen tyrehtyi kotijoukkueen mallikkaasti sujunut sisäpeli. Jakson edetessä Ankkurit nollasi Jokilaakson kolmessa seuraavassa ulkovuorossa ja hivuttautui peliin mukaan vuoro vuorolta.
4-1-kavennuksesta vastasi Särkijärvi kotiuttaen Minea Kivisen toisessa vuorossa. Samasta mailasta lähti 4-2-kavennus kolmannessa vuorossa.
Neljännen alkuun Ankkurit lähti 4-2-tappioasemasta, mutta aloitti kampeamisen peliin mukaan Roosa Nuolikosken yhden juoksun arvoisella läpilyönnillä. Ankkurit löi tasoihin Särkijärvi ja Elli Kankaan mailasta Ankkurit oli siirtynyt 5-4-johtoasemaan, joka lopulta piti jaksovoittoon saakka.
KOTIUTUSLYÖNTIKILPAILU
0-1 Nuolikoski – Piirainen
0-2 Nygård – Lehtimäki
0-3 Nygård – Nygård
1-3 Soini – Koutonen
2-3 Huhtala – Siipola
Palkitut: I Saaga Rautionaho II Huhtala I Roosa Nuolikoski II Sanna Särkijärvi
– Tänään nähtiin hyvin pitkälti viime kauden tapainen toisinto, jossa päästiin käyttämään kotijoukkueen otteen herpaantuminen hyväksemme. Tänään jaksojen alut olivat meille vaikeita, mutta toisella jaksolla ensimmäisen vuoron jälkeen jänne ulkopelissä kesti ja hiljalleen tultiin peliin mukaan. Viimeisessä vuorossa saatiin junttihurmos päälle ja tarvittavat juoksut. Kotiutuskisassa oli tiukkoja tilanteita ja tuuriakin omalla lyöntivuorolla, kolme juoksua kuitenkin siivitti joukkueen voittoon, kun pystyimme puolustamaan kotijoukkueen ykköspyssyt ensimmäisissä pareissa pois.
Upea ja tärkeä voitto. Aika harvassa tulee olemaan ne joukkueet, jotka täältä voitto taskussa lähtevät. Me nyt ollaan ainakin yksi sellainen. Kovat pelit jatkuu viikonpäästä, joten nyt on hetki aikaa sulatella tätä, totesi pelinjohtaja Tero Tuomela ottelun jälkeen.
Superpesis – Kempele haki niukan voiton Ankkureilta
Alajärven Ankkurit sai keskiviikkona vastaan Kempeleen Kirin Saltex Areenalle. Ottelu oli tiukkaa vääntöä. Kempele kuitenkin vei kaksi pistettä mukanaan voitettuaan ottelun jaksoin 0-1 (1-1, 4-5) Ottelun ensimmäinen jakso alkoi Ankkurien sisävuorolla ja ei parhaalla [...]
Sivusto jälleen normaalisti käytössä
Sivustollamme ilmenneiden teknisten ongelmien selvitys- ja korjaustyöt on saatu pääosin päätökseen, ja sivusto on jälleen normaalisti käytössä. Korjausten yhteydessä sivusto rakennettiin uudelleen puhtaalle pohjalle ja sen toiminta sekä tietoturva tarkistettiin. Sivuston sisältöjä on palautettu käyttöön [...]
Superpesis – Ankkurit nappasi pisteen hallitsevalta mestarilta
Alajärven Ankkurit ja Manse PP Tampereelta kohtasivat perjantaina aurinkoisella Saltex Areenalla. Ensimmäinen jakso oli Mansen täydellistä hallintaa. Toisella jaksolla Manse hallitsi alkua, mutta Ankkurit nousi rinnalle ja ohi. Manse oli kotareissa parempi ja voitto merkittiin [...]
Pesisliikkari ja pesiskerho alkaa viikolla 26
Suosittu kunnariketun pesisliikkari ja pesiskerho alkaa 22.6.2026 Pesisliikkari on tarkoitettu 4-7-vuotiaille lapsille ja Pesiskerhoon voi osallistua 8 - 11 - vuotiaat lapset. Pesiskerho vk 26 ja vk 27 (maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo [...]
Superpesis – Pattijoki otti Ankkureista voiton kotikentällään
Ankkurit matkasi tiistaina Pattijoen vieraaksi Miiluareenalle Raaheen. Aurinkoisessa kelissä käydyssä ottelussa Pattijoki oli parempi jaksoin 2-0 (3-1,4-2) Pattijoki ratkaisi ensimmäisen jakson viimeisessä vuoroparissa. Pattijoki sai ottelussa vahvan alun tilanteiden rakentelun suhteen. Ankkurien ulkopeli puolusti useamman [...]
Naisten Ykköspesis: Kaakosta mukaan tyhjä arpa
Ankkureiden Naisten Ykköspesis-joukkue matkasi viikonlopun alkajaisiksi kahden vierasottelun kiertueelle Lappeenrannan ja Haminan vieraiksi. Kumpikin ottelu jätti tuloksen valossa paljon parantamisen varaa, eikä piste tili karttunut pitkällä reissulla PESÄYSIT – AA 2-0 (6-2, 4-2) Kiertuneen avauspelissä [...]























