Naisten Suomensarja jatkoi pelejään lauantaina päiväpelillä Ilmajokea vastaan.
Kokenut vierasjoukkue käytti Kitrolla aneemisen kotijoukkueen unisuuden hyväkseen ja varasti ansaitusti kaksi pistettä 1-0-voitolla.
Alajärvi – Ilmajoki 0-1 (6-11, 5-5)
Avausjakso alkoi tunnustellen molempien joukkueiden osalta. Kumpikin joukkue sai kuparisen rikki ensimmäisessä vuorossa. Roosa Nuolikoski aloitti Ankkureiden juoksujen teon ja Ilmajoelta onnistui Riina Lamberg.
Toisessa vuorossa Ilmajoki siirtyi 2-1-johtoon Riikka Mattilan lyöntivuorolla.
Ankkurit sai hieman juonen päästä kiinni ja iski kolme juoksua tasoittavallaan siirtyen 4-2-johtoon.
Kolmannessa vuorossa Ilmajoki sai ison vaihteen silmään ja löi laadukkaasti. Pitkä sisävuoro tuotti peräti kuusi juoksua. Osassa kotijoukkueen hapuileva ulkopeli hieman avitti, mutta joukkoon mahtui myös laadukkaita lyöntejä. Tehokkaimpana Niina Koskela kahdella lyödyllä juoksulla.
Kun Ankkureiden sisäpeli ei ottanut ” tuulta alleen ” oikein missään vaiheessa ja kavennustahti jäi yksi juoksu vuorossa – tahdiksi, niin Ilmajoki karkasi lopulta ensimmäisellä jaksolla selvään 6-11-jaksovoittoon.
Toiselle jaksolle kotijoukkue teki herättelyksi vaihdoksia. Jakson alussa pelin luonne pysyi samana. Ilmajoki pelasi rentoa, mutta tehokasta sisäpeliä lyöden kotijoukkuetta paremmin.
Avausvuorossa kotijoukkue toheloi palottoman ajolähdön kolmen palon aivopieruun.
Ilmajoki käytti tasoittavallaan tilaisuutensa hyväksi ja tekaisi kolme juoksua.
Ankkurit innostui hetkellisesti toisessa vuorossa Amanda Tuomelan 1+1-tuottaneen läpilyönnin jälkeen. Vapaataival toi kotijoukkueen tasoihin 3-3:een.
Kolmannessa vuorossa Eeva Honkaperä vei kotijoukkueen 4-3-johtoon ja tilanteen jälkeisellä harhaheitolla saatiin lisäjohto 5-3:een.
Ilmajoki kuitenkin kampesi itsensä taistelemaan ottelun voitosta neljännen tasoittavallaan.
Riikka Mattilan ja Henna Hirvelän välilyönneillä tilanne 5-5:een ja sitä kautta toinen jakso tasan.
– Tänään oli ulospuhallus-peli koko joukkueelta pelinjohtoa myöden. Henkinen latinki loisti poissaolollaan. Helppo olla jälkiviisas, mutta ehkä olisi pitänyt ravistaa kokoonpanoa reilummin peliin. Peli oli kentän tasolla karsean näköistä ja sitä se oli varmasti myös katsomon puolelle.
Nolo asia, mutta otetaan opiksi. Ja Ilmajoki pelasi oikeastaan juuri silla lailla kuin sen oletti pelaavan. Kokeneet jo maailmaa nähneet naiset löivät palloa paremmin kuin me. Toki sattui myös meillä virheitä ulkokentällä, mutta olemus ja ryhti oli vastustajalla parempaa. Ilmajoki oli hyvä.
Ei meidän maailma tähän päivään kaadu, mutta opiksi joutuu ottamaan. Treenaillaan ja kerätään virtaa seuraavaan naisten otteluun.
Palkitut:
I Siiri Mäenpää
II Amanda Tuomela
I Maaret Ahonen
II Riina Lamberg
Naisten Ykköspesis: Ankkurit kaatoi Tarmon 1-0
Ankkureiden Naisten Ykköspesiksen kausi alkoi lauantaina kotiottelulla Ikaalisten Tarmoa vastaan. Saltex Areenalla saatiin nauttia kesäisestä kelistä ja tasaisesta väännöstä. Ankkurit lopulta jätti Tarmon pisteittä vieden ottelun jaksovoitoin 1-0 (4-2, 2-2). 1. Jakso Ikaalisten Tarmo voitti [...]
Pattijoki vahva kauden avauksessa Fugessa ja vei ottelun jaksoin 0-2 (2-5, 0-6)
Ankkurit ja Pattijoen Urheilijat avasi miesten Superpesiskauden 2026 Fuengirolassa sunnuntaina 26.4. Pattijoki oli todella vahva ottelussa ja Ankkurien osalta tuli niin sisä- ja ulkopelissä paljon virheitä. Pattijoki vei ottelun ansaitusti jaksoin 0-2 (2-5, 0-6) [...]
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista. Sanoma panostaa [...]
Seuratiedoite – Ankkurit kohti Fugea ja uusia tavoitteita
Ankkuritpesis kohti Fugea ja uusia tavoitteita Vauhdikas superpesiskausi 2025 on takana. Asetettu kolmivuotinen tavoite pääsystä ylempiin jatkopeleihin ei aivan toteutunut. Tavoitteen karkaaminen aiheutti osaltaan myös, että pari joukkueen avainpelaajaa vaihtoi Ankkureista kilpaileviin seuroihin. Onneksi lähtijöiden [...]
Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!
Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]





















