Alajärven Ankkurit ja Haminan Palloilijat kohtasivat maanantaina helteisellä Saltex Areenalla. Ottelun ensimmäinen jakso oli Ankkurien täyttä hallintaa, mutta toisella jaksolla ote lipesi ja ratkaisua haettiin kotiutuskilpailun kautta, missä Tuukka Etula ratkaisi voiton Ankkureille. Ottelu merkattiin Ankkurien voittoon jaksoin 2-1 (6-0, 0-1, 3-2k).

Tuukka Etula ratkaisi voiton Ankkureille kotiutuskilpailussa. Kuva: Jani Vuorela

Ankkurit aloitti ottelun ensimmäisen jakson sisältä ja sai heti kärjestä palottoman ajotilanteen päälle. Kotiutusyritykset kuitenkin jäi heikoiksi ja juoksuja ei syntynyt. Haminan osalta peli ei sisältä alkanut hyvin ja tilanteet jäi nolliin.

Toisessa vuorossa Ankkurit jälleen onnistui tilanteiden rakentelussa, mutta Haminan ulkokenttä hoiti palot kotiin. Hamina onnistui toisessa vuorossa rakentamaan ensimmäisen kolmostilanteensa, mutta juoksua ei syntynyt ja 0-0 tilanne säilyi taululla ennen jakson kolmatta vuoroa.

Ankkurit avasi ottelun juoksutilinsä kolmannessa vuorossa ja niitä syntyi useampi. Ensimmäinen tuli kolmospesän harhaheitolla, millä Atte Kuosmanen juoksi kotiin. Perään Markus Hallasuo kotiutti Nestori Yli-Sissalan  sekä Mikael Penninkangas onnistui kotiuttamaan Tuukka Etulan ja taululla oli lukemat 3-0 ennen Haminan kolmatta sisävuoroa. Samat lukemat oli myös taululla Haminan kolmannen sisävuoron jälkeen Ankkurien hyvän ulkopelin ansioista.

Ankkurit onnistui jakson ratkaisevan vuoron aloittavalla iskemään kolme juoksua. Ensimmäisestä vastasi Toni Marjamäki kotiuttamalla välilyönnillä Joona Peltokankaan. Vähän perään Hallasuo iski puolittaisen läpilyönnin kolmosluukusta, millä Matias Litmasen oli helppo työ tuoda juoksu. 6-0 lukemat taululle löi Veeti Kokko, kun kotiin kiiti Peltokangas toista kertaa saman vuoron aikana. Hamina jäi myös jakson ratkaisevassa vuorossa nollille ja jakson loppulukemiksi merkattiin Ankkurien 6-0 voitto.

Haminan vaikeudet jatkuivat sisäpelissä toisen jakson ensimmäisessä vuorossa ja iso syy siihen oli jälleen loistava Ankkurien ulkopeli Elmeri Iivosen johdolla.

Haminan sisäpeli piristyi jakson toisessa vuorossa ja  myös juoksu nähtiin, kun Lauri Rönkkö iski välilyönnillä Eemil Salmisen kotiin. Ankkureille jakson toisessa vuorossa syntyi kaksi kotiutuspaikkaa, mutta yritykset eivät onnistuneet ja kolmanteen vuoroon siirryttiin Haminan 0-1 johtoasemassa.

Jakson kolmannessa vuorossa juoksuja ei nähty. Haminalle syntyi yksi paikka ilman onnistumista ja Ankkurien osalta sisäpeli kuoli nopeaa. Jakson ratkaisevassa vuorossa myös joukkueet jäi ilman juoksuja. Tämä tarkoitti sitä, että Haminalle niukka 0-1 jaksovoitto ja siirryttiin kotiutuskilpailuun.

Kotiutuskilpailun aloittavalla Hamina onnistui kaksi kertaa, kun Sasu Toikka ja Juha Leskinen löivät miehet kotiin. Ankkurit kuitenkin onnistui paremmin. Kaksi ensimmäistä lyöjää Hallasuo sekä Marjämäki onnistuivat lyömään juoksun ja viides lyöjä Tuukka Etula ratkaisi voiton Ankkureille kovalla lyönnillä, mikä painui aina takaa läpi. Ottelun voitto merkattiin Ankkureille kotiutuskilpailun jälkeen jaksoin 2-1 (6-0, 0-1, 3-2k)

OTTELUN TILASTOT

Naisten Ykköspesis: Kangerteleva kevätkausi

19.6.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Naisten Ykköspesis: Kangerteleva kevätkausi

Ankkureiden Naisten Ykköspesis alkukausi on sujunut vaihtelevasti niin pelillisesti kuin tuloksellisesti. Kymmenestä pelistä on karttunut neljä voitettua peliä ja kuudesta pelistä on lähdetty tappio niskassa. Alkukausi startattiin kotivoitolla ja päätettiin myös kotivoittoon ennen juhannusta. Syyskausi [...]

Superpesis – Kempele haki niukan voiton Ankkureilta

11.6.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesis – Kempele haki niukan voiton Ankkureilta

Alajärven Ankkurit sai keskiviikkona vastaan Kempeleen Kirin Saltex Areenalle. Ottelu oli tiukkaa vääntöä. Kempele kuitenkin vei kaksi pistettä mukanaan voitettuaan ottelun jaksoin 0-1 (1-1, 4-5)   Ottelun ensimmäinen jakso alkoi Ankkurien sisävuorolla ja ei parhaalla [...]

Sivusto jälleen normaalisti käytössä

10.6.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Sivusto jälleen normaalisti käytössä

Sivustollamme ilmenneiden teknisten ongelmien selvitys- ja korjaustyöt on saatu pääosin päätökseen, ja sivusto on jälleen normaalisti käytössä. Korjausten yhteydessä sivusto rakennettiin uudelleen puhtaalle pohjalle ja sen toiminta sekä tietoturva tarkistettiin. Sivuston sisältöjä on palautettu käyttöön [...]

Superpesis – Ankkurit nappasi pisteen hallitsevalta mestarilta

30.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesis – Ankkurit nappasi pisteen hallitsevalta mestarilta

Alajärven Ankkurit ja Manse PP Tampereelta kohtasivat perjantaina aurinkoisella Saltex Areenalla. Ensimmäinen jakso oli Mansen täydellistä hallintaa. Toisella jaksolla Manse hallitsi alkua, mutta Ankkurit nousi rinnalle ja ohi. Manse oli kotareissa parempi ja voitto merkittiin [...]

Pesisliikkari ja pesiskerho alkaa viikolla 26

27.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Pesisliikkari ja pesiskerho alkaa viikolla 26

Suosittu kunnariketun pesisliikkari ja pesiskerho alkaa 22.6.2026   Pesisliikkari on tarkoitettu 4-7-vuotiaille lapsille ja Pesiskerhoon voi osallistua 8 - 11 - vuotiaat lapset. Pesiskerho vk 26 ja vk 27 (maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo [...]

Superpesis – Pattijoki otti Ankkureista voiton kotikentällään

26.5.2026|Kommentit pois päältä artikkelissa Superpesis – Pattijoki otti Ankkureista voiton kotikentällään

Ankkurit matkasi tiistaina Pattijoen vieraaksi Miiluareenalle Raaheen. Aurinkoisessa kelissä käydyssä ottelussa Pattijoki oli parempi jaksoin 2-0 (3-1,4-2) Pattijoki ratkaisi ensimmäisen jakson viimeisessä vuoroparissa.  Pattijoki sai ottelussa vahvan alun tilanteiden rakentelun suhteen. Ankkurien ulkopeli puolusti useamman [...]

Rokulipäivät 3-5.7.2026
Pizzeria Albert
Autohuolto Vesteri
EJ-Tarhat
Heta Hoivapalvelut - Arjessa apuna
Putkiasennus Kosunen
Luoman Linja Oy
Taksi Lehtiö