Molemmilla tavoitteena kolmen pisteen ilta
Alajärven Ankkurit kohtaavat tänään torstaina Kitrolla klo 18 Pattijoen Urheilijat Raahesta. Joukkueet kohtasivat kesäkuun alussa Rännärillä ja siellä kotijoukkue oli kotiutuskilpailun jälkeen parempi 2-1. Ottelussa on molemmilla joukkueilla todella kovat panokset. Ankkurit tarvitsee pisteitä välttääkseen suoran putoamisen ja PattU taistetelee vielä viimeisestä pudotuspelipaikasta.
Kummallakin joukkueella on takamatkaa edellä olevaan joukkueeseen viisi pistettä, joten pelkkä jaksovoitto ei varmasti tyydytä kumpaakaan. Raahen syömähampaat ovat luonnollisesti lukkari Topi Kosonen, joka on joukkueensa sielu sisällä ja varsinkin ulkona. Mailan varressa kannattaa seurata myös Jussi Kemilää sekä pääkotiuttajaa Eino Järvelää. Paavo Pelto on pelannut hienon kesän joukkueen kärjessä. Ankkurien tutut tehonimet ovat Petrus Puputti, Aki Orava ja Sami Mikkolanaho. Lautasen ääressä nähdään mielenkiintoinen kamppailu Riku Rantasen ja Topi Kososen välillä. Huipputärkeä kamppailu käynnistyy klo 18.00 Kitron-stadionilla.
Luitko jo nämä?
Naisten Ykköspesis: Kotiavauksesta täydet pisteet
Alajärven Ankkurit aloittivat Naisten Ykköspesiskautensa lauantaina keväisessä säässä Saltex-Areenalla. Vastaan asettui [...]
Kempele voittoon Saltex Areenalla jaksoin 0-2 (2-4, 0-3)
Alajärven Ankkurit aloitti Superpesiskauden kotiottelulla Saltex Areenalla tiistaina 6. toukokuuta ja [...]
Alajärven Ankkureille ja Koskenkorvan Urheilijoille farmiyhteistyö kaudelle 2025
Alajärven Ankkurien Superpesisjoukkue ja Ykköspesistä pelaava Koskenkorvan Urheilijat ovat sopineet kaudelle [...]