Tue Alajärveläistä pesäpalloa ostamalla Ankkurien tukikampanja -kaulahuivi!
Viimeiset vuodet olemme eläneet melkoista turbulenssia, mikä on vaikuttanut niin yksityisten ihmisten, yritysten ja yhdistysten toimintaan. Valitettavasti myös Ankkuritpesis ry:n toimintaan.
Covid-19 viruksen vuoksi yleisömäärät kesän peleissä ovat tippuneet huomattavasti ja myös jo suunniteltuja tapahtumia olemme joutuneet perumaan. Myös yhteistyökumppaneita on ollut vaikeampi löytää, kun covid-19 virus on vaikuttanut monien yritysten taloudelliseen tilanteeseen.
Alajärven Ankkurien nuori ja nälkäinen miesten Ykköspesisjoukkue taistelee tulevana kesänä sarjan kärkisijoista. Ankkurien poikien Superpesisjoukkueessa ja miesten Suomensarjajoukkueessa nähdään kesällä nuoria tulevaisuuden huippupesäpalloilijoita.
Nämä kolme joukkuetta toimivat myös loistavana esimerkkinä Ankkurien pienemmille junioreille ja haluamme, että näin on myös jatkossakin. Osallistumalla tukikampanjaan tuet Ankkurien edustusjoukkuetta, poikien Superpesisjoukkuetta sekä miesten Suomensarjajoukkuetta ja samalla turvaat sen, että lasten ja nuorten mielenkiinto säilyy joukkueurheilun sekä liikunnan parissa.
TUKIKAMPANJAAN OSALLISTUNEILLE KOMEA ALAJÄRVEN ANKKURIEN KAULAHUIVI!
Tukikampanjaan pystyt osallistumaan 60€ summalla (halutessasi voit osallistua myös isommalla summalla) . Kaikki osallistujat saavat komean Ankkurien kaulahuivin sekä halutessaan nimensä tukikampanjalistaan mitä päivitetään säännöllisesti Ankkurien edustusjoukkueen kotisivuilla. Kesällä teetämme myös Kitron Stadionille kiitoksena julisteen, johon saavat kaikki osallistujat nimensä. Kampanjaan voivat osallistua niin yksityiset ihmiset kuin yritykset.
MITEN OSALLISTUA
1. Lähetä sähköpostia osoitteeseen ankkurit.tiedotus@gmail.com. Kirjoita viestiin summa millä osallistut tukikampanjaan (minimi 60€), laskutusosoite ja kaulahuivin toimitusosoite sekä tieto haluatko nimesi tukikampanjalistaan. (Huom. Tilaukseen lisätään postituskulu 5€)
2. Euronics Japon myymälässä on saatavilla tukikampanja -kaulahuiveja (minimi hinta 60€). Jos haluat, että nimesi julkaistaan tukikampanjalistoissa ,niin Euronics Japon myymälässä on lista mihin voit kirjoittaa nimesi. (Euronicsin myymälässä maksuvälineinä vain käteinen)
Lisätietoja sähköpostitse ankkurit.tiedotus@gmail.com tai puhelimitse 046 546 8072.
HALUAMME KIITTÄÄ JO ETUKÄTEEN KAIKKIA OSALLISTUJIA, KUN OLETTE MUKANA HYVÄLLÄ ASIALLA!
URHEILULLISIN TERVEISIN:
Alajärven Ankkurien miesten Ykköspesisjoukkue, poikien Superpesisjoukkue, miesten Suomensarjajoukkue sekä Alajärven Ankkuritpesis ry:n hallitus.
Tukikampanjan osallistujalista:
Marko Luoma
Miia Peltomäki
Emmi Peltomäki
Teemu Höykinpuro
Tuula Perälä
Mika Turpela
Jaana Turpela
Jouni Marjanen
Jere Peltomäki
Tapio Kantokoski
Tuomo Haavisto
Jouni Peltomäki
Pekka Heinilä
Antti Keltikangas
Johanna Keltikangas
Aimo Höykinpuro
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi
Superpesiksen TV-tuotantojen laatu kasvaa merkittävästi, otteluita kaksi kertaa kuussa myös Ylen kanavilta. Laadukkaiden Superpesis-lähetysten määrä on suurempi kuin koskaan, kun monikameralähetysten määrä tuplaantuu. Sanoma Media Finland on solminut myös sopimuksen Ylen kanssa Superpesis-otteluiden televisioinnista. Sanoma panostaa [...]
Seuratiedoite – Ankkurit kohti Fugea ja uusia tavoitteita
Ankkuritpesis kohti Fugea ja uusia tavoitteita Vauhdikas superpesiskausi 2025 on takana. Asetettu kolmivuotinen tavoite pääsystä ylempiin jatkopeleihin ei aivan toteutunut. Tavoitteen karkaaminen aiheutti osaltaan myös, että pari joukkueen avainpelaajaa vaihtoi Ankkureista kilpaileviin seuroihin. Onneksi lähtijöiden [...]
Petteri Kortelainen tekee paluun Ankkureihin!
Ankkurien Superpesisjoukkue on tehnyt kesän 2026 kattavan pelaajasopimuksen lyöjäjokeri Petteri Kortelaisen kanssa. Kortelainen pelasi kaudella 2024 Ankkureissa lyöden 51 juoksua. Viime kausi Kortelaisella kului Kiteen Pallon väreissä. Ensimmäisen Superpesisottelun Kortelainen pelasi kasvattajaseurassaan Kankaanpään Mailassa kaudella [...]
Markus Hallasuon pelaajasopimus purettu yhteisymmärryksessä
Ankkurit ja Markus Hallasuo ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajasopimuksen. Markus Hallasuon ja Ankkurien välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Toivotamme Markukselle oikein paljon tsemppiä ja onnea tulevaisuuteen. Ankkkurien ja Markus Hallasuon välinen pelaajasopimus on purettu [...]
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi
Alajärven Ankkurit ry kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi Alajärven Ankkurit ry:n vuosikokous kutsui Tapio Kantokosken seuran kunniajäseneksi 28.1.2026. Päätös oli yksimielinen ja sai kokouksessa lämpimän vastaanoton . Harva on tehnyt yhtä pitkäjänteistä ja monipuolista työtä [...]
Nestori Yli-Sissalan blogi – Pesis ja talvi
Nestori Yli-Sissalan blogi - Pesis ja talvi Tervehdys pakkasten ja Talviolympialaisten jälkipyykin keskeltä. Olympialaisten lomaan on talvella mahtunut jo aimo annos pesistä. Talvisuperin neljäs vuosi on jo kovassa vauhdissa, joten nyt on hyvä hetki hieman [...]














