Alajärven Ankkurit palkitsi sunnuntaina 1.12. Alajärven kaupungin Urheilujuhlassa seuraavat henkilöt:

Pesäpalloryhmän palkittavat:

Vuoden pelaaja: Manu Haukkala
Vuoden sisäpelaaja: Severi Piispanen
Vuoden ulkopelaaja: Nestori Yli-Sissala
Vuoden talkoolainen: Teemu Höykinpuro
Vuoden pesisperhe: Jani Vuorela ja Reija Harvisalo perheineen

Junioripesiksen palkittavat:

Vuoden junioripelaaja: Elmeri Koivusalmi
Vuoden junioriulkopelaaja: Lauri Ihamäki
Vuoden lupaava junioripelaaja: Antton Peltomäki
Vuoden juniorivalmentaja: Eemil Peltomäki ja Santeri Särkinen
Vuoden juniorijoukkue: B-pojat
Vuoden juniorituomari: Akseli Heikkilä
Vuoden Ankkurityttö: Mirella Nygård
Vuoden Ankkuripoika: Reeti Hirsimäki
Vuoden joukkueenjohtaja: Eija Vainionpää

Itä-länteen valitut: Kimi Lassila, Antton Peltomäki, Tuukka Etula, Martti Viitasalo, Elmeri Koivusalmi, Eemil Peltomäki, Elmeri Västinsalo, Kari Västinsalo, Jesse Mäntyniemi, Teijo Viitasaari, Elias Särkinen, Elmeri Tuomela, Oona Winter

HUOM. Urheilujuhlassa Itä-Länteen valituista oli virheellisesti jäänyt pois Oona Winter, joka valittiin D-tytöistä Itä-Länteen. Onnittelut Oonalle!

Joukkueiden palkittavat:

Suomisarja:
Joona Peltokangas
Lauri Ihamäki
Juho Ihamäki

Miesten maakuntasarja:
Kasper Mäkelä
Jere Peltomäki
Niko Nygård

Naisten maakuntasarja:
Veera Antila
Silja Särkinen
Siiri Honko

A-pojat:
Tuukka Etula
Martti Viitasalo
Elmeri Koivusalmi

B-pojat:
Jami Lassila
Vili Siltala
Lassi Keisala

C-pojat:
Jere Peltomäki
Valtteri Viitasaari
Elias Mertaniemi

D-pojat 05:
Herrasmiespelaaja: Aatu Mäkelä
Kehittyjä: Mikko Matintupa
Vuoden pelaaja: Matias Honkaniemi

D-pojat 06:
Kehittyjä: Aarne Joensuu
Vuoden pelaaja: Mico Paalanen
Herrasmiespelaaja: Eeli Hänninen

D-tytöt:
Vuoden pelaaja: Vilja Valkonen
Kehittyjä: Sylvia Perälä
Ladypelaaja: Viivi Viirumäki

E-pojat 07:
Vuoden pelaaja: Niilo Isokangas
Kehittyjä: Valtteri Herttola
Herrasmiespelaaja: Lauri Rintala

E-pojat 08:
Herrasmiespelaaja: Jaakko Mikkonen
Kehittyjä: Miska Paalanen
Vuoden pelaaja: Jesse Mäntyniemi

E-tytöt 07:
Kehittyjä: Marie Yamaguchi
Ladypelajaa: Daniela Särkijärvi
Vuoden pelaaja: Olivia Mertaniemi

E-tytöt 08:
Vuoden pelaaja: Esteri Antila
Ladypelaaja: Emilia Salo
Kehittyjä: Minttu Saukko

F-pojat keltainen:
Vuoden pelaaja: Kristian Juoperi
Kehittyjä: Leevi Hänninen
Herrasmiespelaaja: Ilari Uusitupa

F-pojat sininen:
Vuoden pelaaja: Joona Kangastupa
Kehittyjä: Valtteri Salo
Herrasmiespelaaja: Eino Latvala

F-tytöt:
Vuoden pelaaja: Nelly Sillanpää
Kehittyjä: Jenica Pessinen
Ladypelaaja: Saana Hemminki

Lisäksi kaikki G-tytöt ja G-pojat palkittiin mitaleilla.

Jos et päässyt paikalle Urheilujuhlaan, voit kysellä palkintoa myöhemmin seuran junioripäälliköltä: p. 040 5940484.